I DAG:
Anbefaling - Film

Spis, Bed, Elsk - dig selv

Spis bed elsk anbefalet af Anja Olsen
3. december 2010
Vurdering:
Samlet vurdering:
Alle med en kapital på kistebunden, mulighed og ikke mindst lyst til en indre dannelsesrejse, skulle hive et år ud af kalenderen og drage ud i verden. Det behøver man så ikke, for at lære sig selv og sine indre sår at kende. Det er der mange andre måder man kan gøre på. Men det er sikkert både sjovere, oplevelsesrigere og udfordrende, at rejse ud og se verden samtidig. Ligesom hovedpersonen i Spis, Bed, Elsk gør det. Drager ud i verden for at lære sig selv bedre at kende, finde sin sanselighed og komme hjem til sig selv.

Liz (Elizabeth) Gilbert, spillet af Julia Roberts, elsker ikke den mand hun er gift med, og vil skilles. Hun falder direkte i armene på David, en ung lovende skuespiller og det forhold ender også galt. Liz er skribent og opfordres, af sin veninde, til at skrive.
I stedet vil Liz ruskes godt og grundigt, så ulykkelig og modløs, sætter hun sine ejendele til opbevaring og rejser hun ud i verden, på en dannelsesrejse.
Italien, Rom er første stop og her kommer Liz i kontakt med sine indre sanser og spiser sig en topmave til. Accept er en af de store indre kvaliteter, der ulmer i Liz´s livsvisdom.

I Indien, som er næste stop lærer Liz kunsten at bede og meditere, så hun kommer i kontakt med sjælen og det guddommelige. Tilgivelse er den næste kvalitet og livsvisdom, der skal arbejdes med. Og helt efter amerikanske opskrifter bliver det en gråhåret texaner, der lærer Liz om tilgivelse.

På Bali, der er rejsens endemål bliver det en gammel visdomsmand og en balinesisk kvindelig healer, der skal lære Liz om kroppen og livets balance, og evnen til at elske sig selv. Her møder Liz, det fraskilte Filipe, der er fra brasilien, og spilles af den charmerende Javier Bardem ”Jeg behøver ikke elske dig, for at elske mig selv ” råber Liz i ren afmagt, over at mærke følelsen, at elske igen. For hun forelsker sig godt og grundigt i Filipe og afslutter det, inden det for alvor er begyndt. I ren angst for at åbne hjertet og invitere kærligheden ind.

Spis, Bed, Elsk er en rigtig feel good film. Jeg ved ikke, hvorfor, men i biografen var publikummerne over 60 + og om det siger noget om nutidens bedsteforældre, at de hellere vil have selvindsigt end passe børnebørn skal jeg ikke kunne sige. Men tanken strejfede mig.

Allerede inde i filmens første fem minutter, ærgerede det mig, at jeg ikke havde læst bogen. Jeg kunne mærke på min indre kreative svamp, at jeg gerne selv ville have haft mulighed for at skabe billederne på nethinden. I tankerne sat på juleønske-listen. Spis, Bed, Elsk er hyggelig hjælp til selvhjælp, der er let og fordøjelig. Ærgerlig, at man vælger Julia Roberts til den rolle. Roberts er helt sikker dejlig, at se på, men det gør det hele alt for dame-blads-agtigt og sikker på succes. Der er ikke rigtig noget på spil og det er der ellers al mulig grund til, når nøglen til ægte fred i sjælen skal findes i dig selv. Det er selvudviklingsarbejde, der tager mere end 1. time og 38 min. Men nu er det også kun film.

Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Vi maler byen rød: The musical
Spilleperiode 4. apr - 27. apr
MOTHERFUCKER MED HAT
Spilleperiode 26. mar - 12. apr