I DAG:
Anbefaling - Scene

Hvem er jeg?

GÅDEKATALOGERNE anbefalet af Hanne Løvendahl
4. maj 2024
Vurdering:
Samlet vurdering:
Rigtig gode engagerede skuespillerpræstationer og enkel og virkningsfuld scenografi, et “fængsel”, der kan bruges både til at være Stefan Falks værelse og underjordiske celle”.
Forestillingen bombarderer os med en strøm af ord og tanker, og det kan godt blive lidt svært at finde den røde tråd indimellem.
Vi møder Stefan Falk, som er skizofren, og udfører opgaver for den danske efterretningstjeneste. Hans afdøde manipulerende far, Oberst Ørhn, nåede at give ham opgaven at undersøge og genaktivere en forladt underjordisk base. Her finder han den forsvundne sovjetiske bevidsthedsforsker Vanga, der holdes fanget i en celle. Han har skrevet Gådekatalogerne, et studie i hypnose og telepati, der skulle bruges til at læse og besætte fjendens tanker.
Mødet ripper op i en masse hos Stefan Falk, hans hukommelsessvigt, barndomsmareridt, “billedbogen Gådekatalogerne”, hvorfor ringer afdøde far til ham om natten?, døde far p.gra. under styrt under bestigning af Vanga bjerget? Hans lig blev ikke fundet?
Kort og godt så sætter forestillingen gang i en masse tanker, men det kan godt blive lidt forvirrende indimellem.
Anbefales at se forestillingen så i selv kan tænke videre over, hvad nu hvis?
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
K.I.S.S.
Spilleperiode 1. mar - 8. mar
TVILLINGEHJERTE
Spilleperiode 28. feb - 9. mar
FANTOMPLADS
Udgivelsesdato 11. feb
BONNIE & CLYDE
Spilleperiode 7. feb - 22. feb