I DAG:
Anbefaling - Scene

som en god bog

SOMMERGÆSTER anbefalet af Anette Camilla Schulisch Dantoft
16. september 2021
Vurdering:
Samlet vurdering:
Scenografien er enkel og ikke forstyrrende. Den får én til at spidse øre, lytte og observere. Som en rigtig god bog, skal man halvt igennem den for at blive fanget. Sådan er teaterstykket sommergæster for mig.
1. akt er informerende og kræver fuld koncentration for at finde ud af de enkelte relationer; hvem er hvem og hvad er de for hinanden.
I 2. akt begynder det at blive interessant, her er der godt gang i den med masser af spændende udtalelser og antagelser.
Hvordan skal vi leve vores liv. Hvordan vil vi gerne have at andre ser os. Er vi for forudsigelige? Lever vi som andre vil have vi skal leve, eller lever vi vores eget liv?
Jo ældre du er som tilskuer, jo flere af de samme tanker har med sikkerhed været igennem dit hoved og dine følelser. Vi er ikke så forskellige og unikke, som vi gerne vil udgive os for.

Rigtig god fornøjelse.


Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Vi maler byen rød: The musical
Spilleperiode 4. apr - 27. apr
MOTHERFUCKER MED HAT
Spilleperiode 26. mar - 12. apr