I DAG:
Anbefaling - Scene

Dallas på Mallorca

Vi maler byen rød: The Musical 2 anbefalet af karina jensen
23. april 2025
Vurdering:
Samlet vurdering:
Jeg har ikke set en musical i mange år. Jeg tror den seneste var "Les Miserables" tilbage i 90'erne. Jeg har heller ikke set Melodi Grand Prix siden 80'erne. Og alligevel følte jeg mig godt underholdt, da jeg så musicalen "Vi maler byen rød: The musical 2", som har et potpourri af Grand Prix-sange. Skuespillerne er forholdsvis ukendte og leverede alle en god præstation, især sangmæssigt. Den bedste sangstemme havde Alisha Meadows, som spillede Donna.
Underholdningsværdien var høj med de sjove replikker (Bruce Jenner-replikken) og fængende Grand Prix-sange, som jeg havde lyst til at synge med på, hvilket jeg dog forskånede de andre for. Karaktergalleriet var humoristisk med stereotype karakterer i overensstemmelse med inspirationen fra sæbeoperaer (rigmandsfamilien). Ligeledes var handlingen overdramatisk med et humoristisk twist (vandpistolen).
Scenografien var enkel og effektiv; kostumerne ligeledes. Danserne var ikke altid helt synkrone, til gengæld havde de energi og entusiasme lige som resten af ensemblet.
Det var en nostalgisk rejse tilbage til sæbeoperaernes tid.

Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
MANFREDS KRIG
Spilleperiode 25. apr - 27. apr
EN SOMMERDAG I OKTOBER
Spilleperiode 14. sep - 11. okt
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr