I DAG:
MUSIK

The Suddenness of Inventivity

3. marts 2011
duo med Benjamin Koppel og Thommy Andersson
KAN OPLEVES PÅ CD

”Komposition er frosset improvisation” sagde Igor Stravinsky, en af det 20. århundredes største komponister. Men i hænderne på musikere i verdensklasse kan improvisation også danne en slags komposition ’på stedet’. Dette opstår når musikerne selv både er komponister og virtuoser på deres instrumenter.
På Cd’en fører Koppel og Anderssons kendskab til hinandens spontane og instinktive valg i musikken, lytteren ind i et landskab, hvor musikken er komponeret, formet og opfundet i det øjeblik den opstod. Hvilket er præcis, hvad der skete, da dette album blev optaget en snedækket decemberaften i København i 2010 efter en anden optagesession var afsluttet.
Facts
Gennemsnit vurdering:
Udgivelsesdato:
14. marts 2011
Musik info
Både Koppel og Andersson har komponeret og arrangeret flere værker til alle slags ensembler: symfoniorkester, sinfoniettaer, big bands, stryge- og blæseensembler mm. De er desuden virtuoser på hver deres instrumenter; Koppel på saxofonen, Andersson på bas. Læg dertil deres mere end tiårige musikalske venskab, som har resulteret i syv Cd'er og et hav af koncerter – og den mest naturlige og oplagte scene er sat for et musikalsk duo-sammenspil som på denne udgivelse, der rummer tolv improvisationer for saxofon og bas.
 
Vælg kategori:
Vælg region:
AKTUELT LIGE NU
Vi maler byen rød: The Musical 2
Spilleperiode 23. apr - 17. maj
Lost Threads
Udgivelsesdato 13. apr
Vi maler byen rød: The musical
Spilleperiode 4. apr - 27. apr
MOTHERFUCKER MED HAT
Spilleperiode 26. mar - 12. apr